Srí Lanka 2014 - november - očami spolucestovateľov I.

lukas Mladý nadšenec fotografovania prírody z Karvinej - Lukáš Barchanski
V listopadu 2014 jsem s Jurajem navštívil úžasný ostrov Srí Lanka. Odlétali jsme z Pražského letiště a vše probíhalo jako na drátkách. Tedy až na mezipřistání, které ovšem nikdo z nás nemohl ovlivnit.

Po příletu na Srí Lanku jsme se seznámili s naším perfektním řidičem Dumindou, který nás doprovázel během celého pobytu.
Jako první navštívená oblast byla řeka, u které si ani za mák nevzpomenu, jaké měla jméno. Někde mezi fotkami mám vyfocenou tabuli s celým názvem, ale než bych to našel, dostal bych se do důchodu. Na řece bylo možné pozorovat desítky ptačích druhů, mezi loďkami tiše proplouvali varani skvrnití, kormorání a mnoho dalších druhů. Krom toho mi největší radost udělali ledňáčci, kteří jsou mou srdeční záležitostí od doby, co se věnuji fotografování.
Dalším nezapomenutelným zážitkem byla návštěva želví farmy. Za menší poplatek nám bylo umožněno několik malých želviček přenést k oceánu, vše si nafotit či natočit a poté je vypustit. Držet malou karetu v ruce je opravdu velice silný zážitek k nezaplacení.
Poté jsme odjeli směrem k pralesu Sinharaja. Ubytování bylo skromné, ale mně osobně vyhovovalo více, než nějaké kdo ví kolikahvězdičkové hotely.  Těsně pod terasou, kde jsme snídávali a večeřeli se proháněli téměř třímetrovní varani, nad hlavami poskakovali makakové a opravdu velké veverky. Prales Sinharaja je úžasným místem, kde žije mnoho druhů živočichů. Zde se asi nejvíce vyžijí makristé, jelikož hmyzu a podobné havěti je zde opravdu mnoho. Od kudlanek, pakobylek a různých motýlů a motýlků až pro překrásnou skákavku paví. Krom hmyzu zde žije i neuvěřitelné množství ptáků, savců, plazů a obojživelníků.

Náš „pralesní“ průvodce byl ochoten pro nás udělat téměř cokoli. Skvělým objektem pro fotografování byla například žaboústka, druh sovy, který běžný člověk není schopen najít. Pro běžného návštěvníka se takový prales může zdát jako absolutně mrtvé místo bez života, ale pokud člověk chodí s otevřenýma očima a naslouchá, může spatřit opravdu neskutečně velkou paletu živočichů. Mě osobně se prales Sinharaja líbil nejvíce ze všech navštívených destinací.


Dalšími navštívenými oblastmi byli národní parky Yala, Boondala a Uda Walave. V těchto národních parcích bylo opět možno spatřit neuvěřitelnou škálu živočichů, přes ptáky, slony, krokodýly, varany a po třech dnech ježdění po národních parcích se nám konečně podařilo spatřit a nafotit i levharta cejlonského. Byl to další opravdu nezapomenutelný zážitek. Dalším velkým zážitkem bylo setkání s indickými slony, kteří nám zkřížili cestu, stáli nám před autem asi dvě hodiny, takže fotek byla spousta.


Celkové musím Juraje pochválit za vynikající program a pomoc při čemkoli, jak před odletem na Srí Lanku, tak při pobytu i návratu. Pokud to časové a finanční možnosti dovolí, určitě bych tento ostrov s velkou chutí opět navštívil.
Velké díky Juraj.
Lukáš Barchanski

 

lukas1 lukas2 lukas3 lukas4

   


© Juraj Macko 2011 Všetky texty a médiá uverejnené na tejto stránke sú výlučným vlastníctvom autora a nie je dovolené ich šíriť, používať a pozmeňovať bez jeho povolenia !