Srí Lanka 2014 očami spolucestovateľov II.
- Podrobnosti
- Uverejnené utorok, 24. marec 2015, 17:51
- Napísal: Super User
- Prečítané: 2350x
Jarná Srí Lanka nesklamala
Aj v tomto prípade, keď porovnávam prvú cestu z novembra 2010 a marcovú výpravu 2014 na tento ostrov, sa nám nepodarilo vstúpiť dvakrát do tej istej rieky. Určite však Srí Lanka nesklamala, len bola trochu iná. Paradoxne bola takmer predvianočná príroda zelenšia vďaka jesenným dažďom, kým jar nás trochu zaskočila obdobím sucha, ktoré sa prejavilo hlavne nízkou hladinou riek a vodných nádrží. A pre nás Stredoeurópanov netradične aj žatvou – samozrejme ryže, ktorú sme tiež zdokumentovali.
V horských pralesoch Sinharadže sa vlahový deficit prejavil minimálne, snáď najviac pri pozorovaní hmyzu - videli sme len pár druhov motýľov a aj pijavice dostali menší prídel našej krvi. Na mne si zgustli celkom obstojne... Inak sme bez problémov pozorovali všetky „špeky“ tunajšej fauny – straku cejlónsku, žaboústku malú, kura džungľového i väčšinu plazov, vrátane agamy lýrohlavca Lyriocephalus scutatus. Na hady sme nemali šťastie, jeden štrkáčovec za päť dní je dosť málo. Zato veľkým sieťovým pavúkom – nefilám škvrnitým, sa suchšie počasie páčilo a nechýbali ani vážky, kde tu nejaký chrobák či bzdocha. Slnečné počasie nám umožnilo pozrieť sa na veľkú časť tunajších pralesov aj takmer z vtáčej perspektívy, keď sme vystúpili na jeden z vrcholov v národnom parku. Samozrejme za asistencie rangera, čo je tu samozrejmosť. Potešiteľné pre milovníkov flóry bolo, že tunajšie mäsožravky – krčiažniky Nephenthes distillatoria, boli obsypané lapacími zariadeniami, bežne kvitla aj zemná orchidea Arundina graminifolia.
Do národných parkov Bundala, Yala a Uda Walawe sme vyrážali z Tissy. Ako sme predpokladali, z dôvodu vyschnutia veľkej časti mokradí tu bolo menej vodných vtákov. Druhové spektrum však nebolo príliš rozdielne oproti jeseni, dokonca sme pozorovali aj niekoľko nových druhov, mňa asi najviac potešili lyžičiare a jakany bažantie. Samozrejme, že našinec je v siedmom nebi pri sledovaní ďalších na vodu viazaných operencov či tunajších spevavcov a krakľovcov. Bežné boli tri druhy včelárikov (modrochvostý, hnedohlavý, východný), krakľa a z rybárikov hlavne rybárik červenozobý, ktorého sme spolu s kormoránmi a volavkovitými vtákmi pozorovali v ústí rieky Madu ganga. Zlatým klincom safari v NP Yala bolo určite pozorovanie leoparda, ktorý sa vyhrieval v ranných lúčoch slnka na vrchole obľúbenej skaly. Samozrejme, že nás potešili i menšie šelmy – kojot či mungo Smithov. Napriek nedostatku vody neboli pri vodných nádržiach skoncentrované byvoly a jelene axisy, ktoré sme zahliadli len úchytkom v krovitom buši. Najväčšie divadlo nám predviedli slony tradične v NP Uda Walawe, kde doslova šantili v podvečer vo vode, pri vode a potom i na súši. Na rozdiel od jesene boli mnohé vodné plochy pri Tisse zakvitnuté lotosovými kvetmi, ktoré patrili k dôležitým obetinám v jednom z významných budhistických centier v Katagarame, ktoré sme navštívili v podvečer, keď sa tu konajú obrady. Treba ale povedať, že pre nás milovníkov prírody bol asi ešte väčším zážitkom obrad vypúšťania malých korytnačiek do vôd Indického oceána v jednej z liahní na pobreží.
Možno aj požehnanie, ktoré sme dostali od mníchov v Katagarame i svätyni Kirinda Temple, prispelo k úspešnému priebehu našej cesty. Určite sa však na celkovej pohode podieľalo dobrá logistika, ako aj prípadné riešenie vzniknutých problémov, ktoré už tradične s prehľadom zvládal vedúci výpravy Juro Macko. Trochu nám síce zatrnulo, keď sme sa v Colombe takmer nedostali do lietadla, ale Juraj zvládol aj túto nepríjemnú situáciu, a tak sme presne podľa plánu pristáli v Prahe a dorazili šťastne do Trenčína.
Čo dodať na záver? Srí Lanka je krásna v každom ročnom období. Pre milovníkov hmyzu sa však javí ako vhodnejšia jeseň, resp. vlhšie mesiace. Dôležitým faktorom pre úspech každej výpravy je samozrejme aj spoločný záujem všetkých účastníkov podujatia. Kritickým momentom tu bolo asi pre všetkých skoré ranné vstávanie, ktoré je nutnosťou pri každom safari aj v iných krajinách.
Jozef Májsky