Wildlife fotoexpedície na Srí Lanku

Po dlhých úvahách a plánovaní som sa rohodol že umožním i iným zanieteným fotografom prírody spoznať krásy "Perly Indického oceánu" - Srí Lanky. V priebehu rokov 2007 - 2015 som na tomto ostrove strávil skoro 150 dní naplnených spoznávaním neuveriteľne rôznorodej prírody, krásnych miest z ktorých dýcha 2700 rokov stará história Sinhálskeho kráľovstva a tiež ľudí, ktorí napriek prírodným katastrofám a chudobe zostávajú otvorení a priateľskí.

Ostrov sužovala 30 ročná občianska vojna v ktorej zomrelo viac ako 80 tisíc ľudí na oboch stranách. Ofenzíva srí lanskej armády na začiatku roka 2009  však znamenala pomerne rýchly spád udalostí a tak 18 mája 2009 vláda vyhlásila definitívnu porážku LTTE a oslobodenie severných oblastí ostrova. Sledujem denne niekoľko Srí Lanských periodík a od tohto dňa som nezaznamenal ani jedno fatálne narušenie bezpečnosti akých som bol svedkom pri svojej prvej ceste.
Považujem preto ostrov za absolútne bezpečný.


Počas štrnástich dní na ostrove navštívime niektoré z najznámejších národných parkov a pozrieme sa i na fotograficky atraktívne miesta na pobreží. Počas minulých workshopov sa účastníkom podarilo nájsť a fotografovať niektoré z najvzácnejších endemitných živočíchov ktoré na ostrove žijú.

- Prezrieme si posledný zbytok nížinného dažďového pralesa na ostrove - vyskytuje sa tu množstvo endemických druhov živočíchov a rastlín, pri troche šťastia budeme fotiť i "Ceylon Frogmouth", niekoľko druhov endemických jašteríc a "Blue Magpie" - prekrásneho zástupcu krkavcovitých vtákov.

- Slonia rezervácia - domov viac ako 600 kusov divých Slonov indických. Stretnutie s týmto úžasným tvorom zoči voči v prírode patrí k tým okamihom ktoré navždy utkvejú v pamäti. Park je okrem toho domovom množstva vysokej zvere a vtáctva - bežne sa tu vyskytuje orol šedohlavý, orol premenlivý, orliak brahmánsky a obrovská sova - ketupa rybárka. Špecialitou bolo že pri každej mojej návšteve tohto parku pršalo, čo však nezabránilo vzniku zaujímavých fotografií, práve naopak.


- Navštívime mokrade na juhu ostrova - každoročne sa tu v zime zhromažďuje sťahovavé vtáctvo z celého indického subkontinentu a Himalájí, je to najlepšie miesto na pozorovanie a fotografovanie rôznych druhov volaviek, bocianov, kormoránov, brodivého vtáctva, niekoľkých druhov rybárikov a tiež sa tu v najväčších počtoch vyskutujú dva druhy včelárikov - Merops orientalis a Merops philipinensis.
Zarána tu môžeme vidieť niekoľko naozaj statných kusov vzácneho krokodíla bahenného i s úlovkami, množstvo opíc - hanumanov posvätných a makakov bandarov.


- Yala West - alebo aj Ruhunu - miesto s najväčšou koncenráciou výskytu Leoparda Srí škvrnitého Srí Lanského a iných veľkých cicavcov. Behom jedinej päťhodinovej návštevy som videl a fotografoval tieto zvieratá - Jeleň siku, Medveď pyskatý s dvoma mláďatami, Leopard škvrnitý Srí Lanský, Slon indický, Šakal obyčajný, Hanumany i Makaky. V parku sú aj nádherné scenérie, nezabudnuteľná je takzvaná "Skull Rock" - približne 50 m vysoká skala v tvare ľudskej lebky alebo návšteva pobrežia kde si môžeme pozrieť pozostatky po vyčíňaní tsunami v roku 2006.

- Počas cesty absolvujeme plavbu člnom po rieke. Oblasť kde sa pestuje najväčšie množstvo škorice a jedinečné miesto na pozorovanie vodného vtáctva. Brehy sú lemované mangrovníkmi v ktorých našlo svoj domov niekoľko druhov rybárikov, volaviek a kormoránov, v korunách stromov sa dajú zahliadnuť najmenej časté opice Cejlónu - Hulmani ružovolíci. Po ceste sa zastavíme v nedalekej liahni morských korytnačiek - vidieť čerstvo vyliahnuté karety je zážitok sám osebe!

- Na juhu, v okolí bývalého kráľovského mesta sa nachádzajú tri obrovské vodné nádrže na ktorých sa každý deň zhromažďuje vodné vtáctvo. Prejdeme sa spoločne po brehoch týchto nádrží, pohľadáme miestne vážky, motýle a iný zaujímavý hmyz, pokúsime sa priblížiť k volavkám pre ktoré človek nie je až takou hrozbou ako v Európe a k niektorým druhom sa dá dostať i na niekoľko metrov. Ak budeme mať šťastie, uvidíme niektorého z divo žijúcich krokodílov ktorí sa sem občas zatúlajú a rozhodne si nenecháme ujsť príležitosť fotografovať všadeprítomné obrovské Varany bengálske. V dobe keď končí monzún tu všade poletuje množstvo pestrofarebných motýľov, chrobákov a vážiek - dokonalé miesto pre milovníkov fotenia makra.

Okrem fotografovania si vyhradíme i zopár chvíľ na oddych pri nádhernom pobreží Indického oceánu. Navštívime vtáčiu rezerváciu kde tsunami zmietlo malú dedinku, pozrieme sa na Mys Dondra - kúzelné miesto a najjužnejší bod ostrova. Oddych na pláži kde sa v 60-tych rokoch rodilo hnutie hippies.

Keď už budeme pri oceáne, vyrazíme si na výlet loďou. Na otvorenom mori sa pokúsime nájsť a fotografovať modré veľryby (Vráskavec ozrutný) ktoré si vybrali teplé vody v okolí mysu Mirissa na oddych po dlhom putovaní južnými moriami.


Odtiaľ presun do Colomba, krátky oddych v hoteli a zbalenie. Po dohode možnosť návštevy špičkového nákupného centra.
Odlet domov.

Presúvať po ostrove sa budeme klimatizovaným mikrobusom Toyota , to znamená že každý bude mať dostatok miesta pre seba a svoju batožinu. Šoférovať bude ako vždy počas mojich pobytov najskúsenejší šofér z partnerskej agentúry ktorá mi pomáha túto akciu organizovať. Duminda  je človek s otvoreným srdcom, vždy pripravený pomôcť ak by sa dialo niečo nepredvídané.

Do národných parkov si budeme prenajímať dva džípy - každý je pre 6 osôb, to znamená že každý bude mať dostatok priestoru pre fotografovanie. Doporučujem pribaliť si "bean bag" na uloženie objektívu na bočnice.
Ostatné podrobnosti vrátane informáciách o doporučených očkovaniach a antimalarickej profylaxii pošlem v prvom informačnom maile každému záujemcovi.

Odlet je plánovaný z Viedne
Predbežná  cena za expedíciu pre jednu osobu:       1650€

Cena zahŕňa:


- Transfery a ubytovanie
- vstupy do prírodných parkov, poplatky za stopárov, jeepy, člny
- Strava v hotelíkoch - niekde polpenzia, niekde raňajky
- moju asistenciu pri vybavovaní leteniek, zabezpečenie celého pobytu na SL, komunikácia s partnerskou agentúrou, atď.,


Pozor - ceny sa v tomto búrlivom období môžu mierne hýbať oboma smermi, to znamená že celková suma môže byť mierne vyššia alebo mierne nižšia. Na každý pád doporučujem mať so sebou rezervu aspoň 500 USD v hotovosti ak by sa prihodilo niečo nepredvídané.

Cena neobsahuje:

- Letenku
- očkovania
- ostatnú stravu mimo predplatených destinácií
- dopravu na letisko  a späť pre každého účastníka
- nápoje počas pobytu


Táto expedícia je pomerne náročná na presuny, je to z toho dôvodu aby sme videli čo najviac zvierat. Fotografovať budeme čo sa nám bude páčiť a kde sa nám to bude páčiť, a to od slnka východu až do jeho západu 

Všetkých záujemcov upozorňujem na jednu dôležitú vec - v žiadnom prípade nepôjde o zberateľskú expedíciu! Zákony na ochranu prírody sú na Srí Lanke veľmi prísne a preto akýkoľvek "zber živých suvenírov" netolerujem. V prípade akýchkoľvek problémov s podobnou aktivitou nepreberám žiadnu zodpovednosť za takto "postihnutého" a každý hrá sám za seba. Takisto nie je povolený vývoz akýchkoľvek prírodnín z ostrova a colné orgány na letisku toto pomerne prísne kontrolujú.


Záujemci sa môžu hlásiť cez kontaktný formulár alebo priamo na môj email Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

   


© Juraj Macko 2011 Všetky texty a médiá uverejnené na tejto stránke sú výlučným vlastníctvom autora a nie je dovolené ich šíriť, používať a pozmeňovať bez jeho povolenia !